REM10-1205S/A
RECOM Power
919-REM10-1205SA
REM10-1205S/A
Produttore:
Descrizione:
Convertitori CC/CC - A foro passante 10W 9-18Vin 5Vout DIP24
Modello ECAD:
A magazzino: 6
A magazzino:
6 Spedizione immediata
Tempo di consegna da parte della fabbrica:
12 settimane Tempo di produzione stimato in fabbrica per quantità superiori a quelle indicate.
Prezzo esteso
252 Offerta
Attributo del prodotto Valore dell'attributo Seleziona attributo
RECOM
Categoria prodotto: Convertitori CC/CC - A foro passante
RoHS::
Isolated
1 Output
10 W
12 V
9 V
18 V
5 V
2 A
5 kV
DIP-24
31.8 mm (1.252 in)
20.3 mm (0.799 in)
10.4 mm (0.409 in)
Medical
REM10-S_D(W)
Marchio: RECOM Power
Conformità: ANSI; CB; CSA; EAC; ERP; IEC; REACH; RoHS; UL
Paese di assemblaggio: Not Available
Paese di diffusione: Not Available
Paese di origine: TW
Tensione di ingresso: 9 V to 18 V
Temperatura di lavoro massima: + 105 C
Temperatura di lavoro minima: - 40 C
Stile di montaggio: Through Hole
Confezione: Tube
Prodotto: Isolated
Tipo di prodotto: Isolated DC-DC Converters
Quantità colli di fabbrica: 7
Sottocategoria: DC-DC Converters
Nome commerciale: Medline DC/DC
Alias n. parte: 51000303
Peso unità: 14 g
Prodotti trovati:
Per visualizzare prodotti simili, spunta almeno una casella di controllo
Attributi selezionati: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
REM3/6/10 Series 3, 6 & 10W DC/DC Converters
RECOM REM3/6/10 Series medical grade regulated DC/DC converters come in 3, 6, and 10W variants and feature reinforced 5kVAC/1 minute isolation with low 2μA leakage and are 60601-1 3rd Ed. certified for 250VAC continuous operation. Even under no-load conditions the compact DIP24 package offers tightly regulated single and dual outputs. The outputs are protected against short circuits and overloads. The converters are available in two different pinning options and optionally with an external control pin for standby consumption as low as 12.5mW. The converters are fully certified to CB, IEC/EN and ANSI/AAMI standards wth the CE and UL marks.
Medical Power Supplies
RECOM Power Medical Power Supplies are DC/DC and AC/DC converters that offer complete, compliant solutions that reduce design time, simplify end-user certification, and provide faster time to market. These medical power supplies feature reinforced isolation with two means of patient protection (2 x MOPP), low leakage (BF conform), and >8mm creepage and clearance distances. All medical-grade converters come fully tested and are complete drop-in products. RECOM also offers medical DC/DC converters with an extended reinforced isolation of up to 8kVDC suitable for high voltage applications.